Oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti testovalo nové polohovacie kreslo

23.4.2024

Nemocnica AGEL Levoča prevádzkuje oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti (ODIS), ktoré bolo otvorené v roku 2017. Doposiaľ je to jediné oddelenie tohto typu na východnom Slovensku a jedno zo štyroch v celej Slovenskej republike. Vďaka spolupráci s lekármi ostatných odborov bola využitá možnosť otestovať prístroj pre roboticky asistovanú vertikalizáciu a mobilizáciu pacientov.

Vďaka intenzívnej spolupráci medzi lekármi a primármi oddelení levočskej nemocnice bolo umožnené otestovať túto rehabilitačnú pomôcku práve na oddelení dlhodobej intenzívnej starostlivosti. Prístroj pre roboticky asistovanú vertikalizáciu a mobilizáciu pacientov je nevyhnutný pre minimalizáciu sekundárnych nežiadúcich zmien v pohybovom, nervovom, kardiovaskulárnom i tráviacom systéme. Pacientom  ponúka postupnú vertikalizáciu z ľahu cez sed, až do plného stoja.

Počas testovacieho obdobia bolo spozorovaných mnoho rehabilitačných benefitov, ktoré pomôcka priniesla pacientom oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti. „Poloha vo vertikále stimuluje orientáciu tela v priestore a facilituje, teda stimuluje fyziologické funkcie dychových a posturálnych svalov. Ďalšou jeho výhodou je zabránenie rednutiu kostí, tzv. demineralizácii, tlmenie spasticity a podpora vyprázdňovania,“ priblížila MUDr. Ingrid Dzurňáková, MBA, primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie levočskej nemocnice.

Oddelenie dlhodobej intenzívnej starostlivosti (ODIS) bolo otvorené v roku  2017 a vzniklo po kompletnej rekonštrukcii oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny. „Naše oddelenie zabezpečuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov, ktorí pochádzajú z rôznych kútov Slovenska. Najčastejšie sú na oddelení hospitalizovaní pacienti po úrazoch, pacienti s poruchami vedomia infekčnej aj neinfekčnej etiológie, pacienti po cievnej mozgovej príhode či pacienti s ochoreniami nervovo-svalovej sústavy v pokročilom štádiu ochorenia,“ informuje primár oddelenia dlhodobej intenzívnej starostlivosti, MUDr. Denys Poliakov.